Czy można szybko i bez wysiłku nauczyć się języka?

Czy można szybko i bez wysiłku nauczyć się języka?

To pytanie większości z nas niejednokrotnie zaprzątało głowę. Wszak każdy chciałby podróżować bez barier językowych, czy choćby oglądać film w kinie, nie zwracając uwagi na rozpraszające napisy u dołu ekranu.
Czy jest zatem jakiś tajemny sposób na naukę angielskiego, tak aby czuć się z nim naturalnie i korzystać bez wysiłku? Jedno jest pewne, tempo nauki jest dla każdego z nas indywidualne, niektórzy z nas mają predyspozycje do nauki języka, inni preferują przedmioty ścisłe. Jednakże nie to jest istotą problemu, w końcu każdy z nas nauczył się kiedyś choćby jednego języka i włada nim na co dzień.

Creativity

Przypatrzmy się może tym, którzy od lat wiodą prym w nauce angielskiego. Skandynawia, to region europy, w którym poziom znajomości angielskiego jest bardzo wysoki. Niektóre publikacje mówią, że nawet 80-90% Skandynawów posługuje się j. angielskim, dla porównania w Polsce jest to niecałe 20% (badania KE). Gdzie leżą podstawy tak wspaniałych efektów kształcenia?

Składa się na to kilka czynników, po pierwsze styczność z językiem. I tu wracamy do tempa nauki języka. Najlepsze efekty nauki języka obcego osiąga się w sposób naturalny dla mechanizmów poznawczych człowieka, a więc właśnie przez obcowanie z nim. Jak to się dzieje w Skandynawii? Znaczna część programów i filmów w tamtejszej telewizji jest emitowana w języku angielskim z dołączonymi napisami. Do telewizji z czasem dołączył oczywiście internet, platformy streamingowe itd. Wszystko to sprawia, że od najmłodszych lat, spędzając czas przed ekranem Skandynawowie osłuchują się z językiem i podświadomie kodują go w głowach. Tak, ten proces bardzo zależy od czasu, im dłużej i częściej obcujemy z językiem, tym lepsze efekty przynosi.

Pewnie zaraz podniosą się głosy, że przecież to szkoła powinna uczyć i to jej rola jest tu najważniejsza. Wiele w tym prawdy, jej rola jest istotna ale, to właśnie multimedia, są często pierwszym przekazem obcojęzycznym, który słyszą młodzi ludzie. W końcu przygoda z telewizją zazwyczaj zaczyna się kilka lat wcześniej niż edukacja.

Wracając do szkoły, język angielski w Skandynawii jest w trójce najważniejszych przedmiotów, na równi z językiem ojczystym i matematyką. Tu powinniśmy uderzyć się w pierś i otwarcie przyznać, że polski system edukacji nadal traktuje języki obce jako coś dodatkowego, wykluczonego poza krąg przedmiotów „ważnych”. Dobrze, ale co w nauczaniu w skandynawskich szkołach jest tak wyjątkowego, mają lepsze materiały, książki, a może nauczycieli?

Moje obserwacje podpowiadają zupełnie inne rozwiązanie tej zagadki. W skandynawskiej szkole łączy się teorie z praktyką. Istotną składową ich sukcesu edukacyjnego jest marginalizowanie roli podręczników i skupienie się na praktyce. Jakże popularny w Polsce jest przypadek ucznia, który ma bardzo dobre, lub dobre oceny, ale kiedy nadchodzi potrzeba przeprowadzenia zwykłej rozmowy czy to na wakacjach, czy na wymianie szkolnej, włącza się blokada. To klasyczny przypadek, jakże częsty również wśród nas dorosłych. Jesteśmy uczeni regułek, konkretnych zdań z podręcznika. Owszem są one poprawne gramatycznie i mają sens, ale nie ma tu miejsca na kreatywność i spontaniczną komunikację.

Zatem co dalej, książki na bok a my z dziećmi przed telewizor?

Zachowajmy zdrowe proporcje. Książki jeszcze długo będą niezastąpione ale lata doświadczeń pedagogicznych zarówno kolegów z północy Europy jak i własnych mówią jednoznacznie, podręczniki stanowią pewną bazę wiedzy, natomiast jej utrwalanie i przede wszystkim nauka uniwersalnego z niej korzystania w każdej sytuacji powinna odbywać się w dużo bardziej efektywny i naturalny sposób. Jaki? Możliwości jest wiele, uogólniając: ćwiczenia komunikacyjne z zastosowaniem rekwizytów, gier, multimediów, konwersacji, warsztatów tematycznych, długo możnaby wymieniać. W przypadku nauki języków ludzki mózg działa na zasadzie skojarzeń, nowe struktury zapamiętywane są znacznie lepiej, jeżeli używamy ich w różnych kontekstach, sytuacjach, środkach wyrazu.

W Chatterbox dokładamy wielu starań aby wprowadzać jak najwięcej sprawdzonych i efektywnych wzorców ze skandynawskiego sposobu nauczania języka angielskiego. Ich adaptacja na naszym lokalnym gruncie jest potwierdzona wieloma sukcesami naszych uczniów. Wracając zatem do pytania z początku wpisu. Czy można szybko i bez wysiłku nauczyć się języka? Myślę, że po przeczytaniu powyższego odpowiedź jest już przynajmniej częściowo jasna, zatem na koniec pozwolę sobie postawić jeszcze jedno pytanie, na które tym razem każdy powinien odpowiedzieć sobie sam.

Czy chcę nauczyć się mówić po angielski i korzystać z niego bez wysiłku, czy wypełnić kolejny podręcznik?

 

Chatterbox

www | facebook | kontakt

Posted in blog.